Název novinky: CENDURO :: Polské pobřeží

Přidal prezi dne 04-08-2015 13:14
#4

Ahoj. Já byl u Baltu minulý týden (s rodinou autem). Cílem bylo strávit nějaký čas v klimatu severního pobřeží Polska …nejvíc mne lákaly o cca 10 stupňů nižší teploty než u nás a „věci“ co tady nemáme - moře, přístavy, majáky, lodě, jídlo (mám rád ryby) apod..

Cestou tam jsem se zastavili a přespali v Toruni (penzion Zlota rybka - na přespání OK). Je to město s pěkným historickým centrem, kde se dá strávit třeba odpoledne a večer. Pak jsme projížděli pobřeží od Baltské kosy, přes Gdaňsk nahoru na Hel a ještě kousek na západ. Bydleli jsme v soukromí v obcích Jantar a Puck (kontakt mám, kdybys chtěl). Cestou zpět jsme zajeli na Malbork - hrad který stojí za podívání. Je tam toho k zhlédnutí více - mne by lákaly třeba pohyblivé duny u Leby, nebo Mazurská jezera …to si necháme na příště. A jet tam mimo hlavní sezónu, třeba v září, bude tam méně lidí = menší provoz.

Počítej s tím, že jedeš do prázdninovo-rekreačně exponované oblasti (oblíbené letovisko poláků), tedy o prázdninách místně hustší provoz a hromady lidí, ale třeba u moře není problém najít si místa, kde je lidí jen pár (rozestupy v desítkách až stovkách metrů). Ceny mi přišly přijatelné - srovnatelné s ČR. V turistických centrech asi jako u nás třeba na Lipně. Za slušné jídlo v restauraci dáš cca od 18 do 30 zlotých (1 zlotý = cca 6,70 Kč). Za nealko dáš 4 a za pivo 7. Když chceš jíst/pít levněji, není problém, nakoupíš v nějakém marketu (třeba síť Biedronka, Lidl a další), nebo v obchůdcích u soukromníků, zaplatíš zase jako u nás.

Za ubytování v soukromí jsme platili od 35 do 50 zlotých osoba/noc. Pokud jedeš bez rezervace ubytování, musíš chvíli hledat, ale najdeš. Ubytování se stanem v kempu není žádný problém, místo je - nevyužili jsme ho, ale v kempu v Jantaru stál myslím 11 zlotých stan a 11 zlotých osoba. Postavit stan někde v lese mimo kemp se asi také dá, ale nezkoušeli jsme a ani nevím, jak to tam je či není povoleno.

Líbilo se mi všude přímo na pobřeží (pláže jsou čisté, voda chladnější a stále pofukuje vítr) a v menších přístavech, ale nebylo špatné i nakouknout v Gdaňsku do historické části, nebo na starou tvrz (Twierdza Wisłoujście) …klidně ale vynechej Werterplatte. Pokud máš rád ryby, tak doporučuji smažený filet (třeba dorš/treska je výborná) , ale i uzené ryby (zkusili jsme asi 5 druhů). Na jarmarku v Gdaňsku výborné sýry, klobásy a jiné uzeniny, nebo třeba „megakrajíc“ chleba se sádlem, osmaženou cibulí a masem (porce za 12 zlotých, výborná varianta - určitě lepší než nějaký burgr či kebab ).

Cesta tam i zpět se musí vydržet - je to placka. Ale těch cca 700 km si můžeš rozdělit (třeba strávit chvíli a přespat v Toruni). Skoro vše se dá jet po čtyřproudovce, okreskami by to bylo na déle a nic moc zajímavé. Dálniční známky nejsou a placená je snad jen dálnice z Toruně do Gdaňska (mýtné brány), ale my platili jen cestou zpět (cestou tam to bylo otevřené). Co jsem viděl by bylo absolvovat na motorce nezajímavé …autem se to vydržet dalo a celkově se nám tam líbilo a někdy tam vyrazíme zase.